Tipy

Zemiaková „biela labuť“: vysoko výnosná novinka


Zemiakové „biele labute“ sa začali relatívne nedávno pestovať ruskými záhradníkmi. Táto novinka ešte nebola zapísaná do štátneho registra a v našej krajine nebola vyčlenená na kultiváciu. Tento druh zemiakov si doposiaľ získal najobľúbenejšiu povesť medzi pestovateľmi zemiakov v regióne Vitebsk.

Funkcia a výhody

Zemiaková „biela labuť“ tvorí stredne silné kríky s priemernou listnatosťou. Hľuzy sú dostatočne veľké, s náležitou starostlivosťou priemerná hmotnosť koreňovej plodiny sa môže meniť od 250 do 500 g alebo viac. Šupka je pomerne tenká. Zemiaky sú biele s ružovými alebo fialovými očami. Buničina na reze je mliečna biela, mierne škrobová.

Odroda sa vyznačuje vysokou produktivitou. Na konci sezóny sa každé zemiakové hniezdo skladá z 15 až 30 veľkých hľúz. Semená a jemné frakcie takmer úplne chýbajú.

Pravidlá vykládky

Veľmi dobrými prekurzormi zemiakov sú kukurica, kapusta, uhorky a rôzne koreňové plodiny, ako aj jahody a strukoviny iné ako fazuľa. Plocha záhradných pozemkov vždy neumožňuje správne striedanie zeleninových plodín, preto je vhodné pripraviť pôdu na výsadbu na jeseň.

Najlepšou pôdou pre zemiaky je chernozem, ktorý sa pred výsadbou musí osivo hnojiť kvalitným hnojom, drevným popolom a superfosfátom. Na pripravenej ploche by sa mali robiť aj riadky so vzdialenosťou 50 - 60 cm. V týchto radoch sa vykopávajú pristávacie otvory s hĺbkou najviac 10 - 15 cm.

Takmer všetok semenný materiál zemiaka s názvom Biela labuť sa dováža a nie je certifikovaný, preto si vyžaduje osobitná pozornosť vysoká kvalita predsadby hľúz. Je veľmi dôležité vykonať dôkladnú kontrolu zemiakov pripravených na výsadbu a nezabudnite zlikvidovať všetky podozrivé exempláre. Pred výsadbou sa hľuzy ošetrujú stimulátormi rastu, ako aj mikroelementmi a fungicídnymi prípravkami proti hmyzu. Zemiaky môžete predsadiť slabým roztokom síranu meďnatého v množstve 2 g látky na 10 l vody. Liek „Prestige“ vykazuje veľmi vysokú účinnosť.

Funkcie starostlivosti

Odroda "White Swan" veľmi dobre reaguje na náležitú starostlivosť a je náročná na pôdne a klimatické ukazovatele v pestovateľskej oblasti.

Dôležitým obdobím pre zemiaky je fáza sadeníc. Aby sa klíčky zo zemiakov nevyvíjali a výhonky boli čo najpríjemnejšie, odporúča sa hrabať. To umožňuje nielen ničiť burinu, ale tiež ničiť pôdnu kôrku, ktorá zabraňuje prenikaniu vzduchu do koreňového systému a zvyšuje odparovanie vlhkosti.

Pestovanie sa začína po tom, ako sadenice dosiahnu výšku 10 až 15 cm. Pestovanie rastlín sa vykonáva najmenej trikrát, posledný taký postup je dôležité vykonať pred kvitnutím zemiakov.

Nadmerné používanie hnojív obsahujúcich dusík môže oddialiť tuberizáciu a tiež zvýšiť rast zemiakových vrcholov. Aplikácia hnoja alebo trusu z vtáčích trusov do hniezda je užitočnejším a ekonomickejším spôsobom kŕmenia.

Možno vás bude zaujímať aj článok, v ktorom hovoríme o zemiakoch Tiras.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Recenzia o chuti zemiakov "White Swan" nie sú príliš pochvalné. Podľa väčšiny pestovateľov zemiakov táto odroda stráca veľa chuti a kvality najpopulárnejším a najrozšírenejším odrodám zemiakovej drene, ako sú Nevsky, Luck, Zhuravinka, Skarb. Okrem toho sa buničina po varení vyznačuje pomerne rýchlou zmenou farby.

Ako pestovať zemiaky

Názory na túto rozmanitosť amatérskych pestovateľov zeleniny, ktorí ju pestujú vo svojich osobných záhradách, sa líšia. Všetci záhradníci sa však zhodujú v názore, že produktivita odrôd zemiakov „White Swan“ je úžasne vysoká.